Úžasný zážitok z MS v skokoch na lyžiach Zakopane 2018 | sportovysen.sk
Futbalové zájazdy

BLOG

Úžasný zážitok z MS v skokoch na lyžiach Zakopane 2018

V bývalom Československu patrili skoky na lyžiach medzi najpopulárnejšie zimné športy a doteraz, aj keď nemáme dobrých skokanov, si veľa ľudí tento šport pozrie v televízii. Situácia u našich severných susedov je úplne iná. Poľsko prežíva v posledných rokoch eufóriu vďaka výborným výsledkom svojich zverencov. Obrovskú zásluhu na úspechu majú aj každoročné skvelo zorganizované preteky Svetového pohára v areáli Wielka Krokiew v Zakopanom. Sú to najbližšie preteky k našim hraniciam a aj vďaka skvelej atmosfére tam nájdete veľké množstvo slovenských fanúšikov.


Koncom januára 2018 si s nami splnili sen stovky klientov, ktorí si u nás zakúpili vstupenky na SP v skokoch na lyžiach v Zakopanom. Súťažilo sa dva dni. V sobotu boli na programe preteky družstiev a v nedeľu individuálne preteky, ktorých sme sa zúčastnili osobne. Po príchode do mesta nás ohromili tisícky domácich fanúšikov s vlajkami, čapicami a samozrejme trúbkami. Tie boli počuť po skončení pretekov až do neskorej noci. Parkovanie vo výbornej lokalite v centre mesta stálo 1 Eur/hod. Priemerná cena obeda na osobu (polievka a hlavné jedlo) vyšli na 10 Eur. Pokiaľ máte radi syr, v Zakopanom si ho môžete dopriať na viacero spôsobov. Cesta z centra mesta do skokanského areálu trvala cca 20-30 minút.


Trasa začínala na pešej zóne (ul. Krupówki) s desiatkami obchodov a reštaurácií a pokračovala cez ul. Jozefa Pilsidskiego. Pred vstupom do areálu bol uzavretý stred cesty a bolo nutné sa zaradiť na chodník, ktorý vedie k príslušnému sektoru. Na hornú tribúnu B sme po vstupe do areálu dostali po 10. minútach. Hoci boli takmer všetky miesta na tribúne obsadené, podarilo sa nám dostať do horných radov. O skvelú atmosféru sa počas pretekov postaral hlásateľ a DJ, ktorí zabávali divákov. Nechýbali ani mexické vlny a mávanie šálmi po príchode poľského prezidenta. Po sobotňajšom víťazstve poľských skokanoch v pretekoch družstiev boli očakávania divákov obrovské. Ale z víťazstva sa napokon tešil Slovinec Semenič. Azda najkrajším momentom pretekov boli poľskí fanúšikovia, ktorí rovnocenne podporovali všetkých skokanov. Skoky na lyžiach v Zakopanom môžeme iba odporučiť a už teraz sa tešíme na rok 2019.


VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE: Zakopane sa nachádza 20 km od hraničného prechodu Suchá Hora. V meste je možnosť platby v eurách, ale pre jednoduché operácie odporúčame zakúpiť si poľskú menu (Poľský zlotý - PLN) na hraničnom prechode v zmenárni "Kantor". Orientačný kurz je 1 Eur = 4 PLN. Skokanský areál Wielka Krokiew je vzdialený od centra mesta 3km. K areálu sa najlepšie dostanete pešou zónou plnou obchodov a reštaurácií otvorených do neskorých hodín aj počas víkendov. Ulice v blízkosti areálu sú uzavreté a preto odporúčame parkovanie na parkoviskách, ktorých popis nájdete nižšie. Spodné tribúny (sektory C,D,T,P) sa nachádzajú hneď po vstupe do areálu. Horné tribúny na ktorých sme stáli aj my (sektory A,B) vyžadujú fyzickú zdatnosť a kvôli stúpaniu ich neodporúčame dôchodcom a starším ľuďom. Do areálu je zákazaný vstup s nápojmi, fľašami a plechovkami. Povolené nie sú ani zrkadlovky a fotoaparáty s väčším objektívom. Tréning začína 1 hod pred hlavnými pretekmi. Pri vstupenkách do sektorov A,B,C,D odporúčame byť svojom mieste ešte pre tréningom, pretože miesta nie sú číslované a kapacita na tribúnach je limitovaná.


TRIBÚNY:

SEKTORY A,B – horné tribúny na státie (kvôli vysokému stúpaniu odporúčame mladším klientom)

SEKTORY C,D – spodné tribúny na státie (odporúčame starším klientom)

SEKTOR T – spodné tribúny na sedenie (bez miestenky)

SEKTOR Premium – (VIP) spodné tribúny na sedenie s cateringom (bez miestenky).


PARKOVANIE: V blízkosti areálu: Parkovanie pri autobusovej stanici, ul. Chramcówki, ul. Zaruskiego, Aleje 3 maja (horná ulica), Plac pod Gubałówką Parking dla autokarów - Alejach 3 maja (spodná ulica), Parking dla autokarów - ul. Nowotarskie.

V centre mesta: ul. Gimnazjalna (vedľa TESCA), ul. Henryka Sienkiewicza (horná a spodná ulica), ul. Tadeusza Kościuszki, ul. Słoneczna, ul. Jagiellońska, Plac Niepodległości, ul. Ks. Józefa Stolarczyka, ul. Stanisława Witkiewicza


SPäŤ NA ZOZNAM BLOGOV